10 дивовижних фактів про Поділ і його вулиці
Сучасний Поділ - жвавий туристичний район, затишні вулички якого рясніють ресторанами, барами і кафе. Але повірте, хлібосольна перлина Києва здатна здивувати не тільки частуваннями! Ось 10 цікавих фактів з життя знаменитого району, які доводять: це унікальне місце, з яким варто познайомитися кожному!
Поділ - один з найстаріших районів Києва. Судячи зі знахідок археологів, перші поселення тут з'явилися 20 тисяч років тому. Звичайно ж, вони не відповідали нинішнім історичним кварталах. Наприклад, на місці будинків №59 - 61 на вулиці Кирилівській в кам'яному столітті розташовувалася Кирилівська стоянка, а біля підніжжя Замкової гори вчені розкопали фрагменти доріг, прокладених більше тисячі років тому.
До нападу на Київ військ Золотої Орди під командуванням хана Батия міське життя вирувало в Верхньому місті. Після перемоги онука Чингісхана над Київською Руссю центр перемістився в район сучасної Контрактової площі. На Торжище регулярно проходили ярмарки, а згодом тут з'явилися такі значимі об'єкти, як Магістрат і Києво-Могилянська академія.
У липні 1811 року на Подолі сталася велика пожежа, жертвами якого стали сотні будівель. А їх тут було чимало: в районі розташовувалося 2068 з 3672 житлових будинків Києва. За три дні їх більша частина згоріла, і вулиці довелося відновлювати заново. Тоді ж на Подолі з'явилися Контрактовий будинок, Гостинний двір і т.д.
Пожежа - не єдина катастрофа, від якої страждав Поділ. Через розташування в низині район часто затоплювало, а його жителям доводилося рятуватися від води.
У березні 1952 року Поділ разом із сусідньою Куренівкою пережив техногенну трагедію, коли через прорив дамби тонни водно-грязьовий суміші зносили все на своєму шляху: будівлі, транспорт, людей. Висота грязьового валу складала близько 20 метрів, а ширина - 14 метрів. Головний удар припав на вулиці Теліги і Кирилівську. За офіційними даними, загинуло 150 осіб, а за неофіційними - близько півтори тисячі.
У будинку №10 на вулиці Воздвиженській 15 травня 1891 народився Михайло Булгаков. Довгий час вулиця була в запустінні, але зараз її прикрашають будинки елітного житлового комплексу «Воздвиженка». До слова, на Подолі також відбулися хрестини і вінчання знаменитого письменника. Хрестили Михайла Булгакова під куполом Хрестовоздвиженської церкви (вул. Воздвиженська, 1), а вінчався він в 1913 році в храмі Миколи Доброго (вул. Покровська, 6).
Неподалік від Контрактової площі розташований перший жіночий монастир Києва. Письмові згадки про нього починаються з 1566 року, але заснували релігійну громаду століттям раніше. На території Флорівського монастиря б'є джерело, вода в якому багата залізом. За легендою, випивши з нього, можна стати здоровішими і молодше.
На просторах Подолу також розташована перша приватна аптека в Києві. Відкрили її в далекому 1728 році в будинку №7 на вулиці Притисько-Микільської. Купити ліки тут можна і сьогодні. Поки провізор проб'є чек на старовинному касовому апараті, у вас буде час оглянути експозицію музею-аптеки. У числі експонатів - баночки з засушеними плазунами і інші ліки. Музей працює в будні з 9 до 17, а у вихідні - з 9 до 16.
На перетині вулиці Спаській та провулку Хорев знаходиться Подільська пожежна каланча, яку побудували понад століття тому - в 1910 році.
За часів Київської Русі на місці, де нині проходить вулиця Почайнинська, протікала річка Почайна - частина шляху «з варяг у греки». Саме в її водах князь Володимир Святославович хрестив киян.
Контрактова площа стала місцем установки одного з перших фонтанів Києва. Статуя роздирає пащу леву Самсона з'явилася на Подолі в 1749 році. В кінці XVIII століття дах альтанки прикрасили сонячним годинником, але вони згоріли під час великої пожежі 1811 року - як і сама альтанка. Пізніше павільйон відбудували заново.
У 1934 році фонтан розібрали через безглузду випадковість. Під час інспекції при підготовці до свята місцевий управлінець махнув у бік фонтану Самсона і гнівно вигукнув: «Убрать!». Перелякані працівники оперативно виконали розпорядження. Ось тільки прибрати потрібно не фонтан, а купу сміття поруч з ним ... Нове життя «Самсон» почав тільки кілька десятиліть по тому, напередодні святкування 1500-річчя Києва.